top of page
חיפוש

למה נשים בכלל צריכות להיות בתפקידי מנהיגות?

עודכן: 16 בינו׳

בעשורים האחרונים הקריאה לשוויון מגדרי החלה להדהד יותר ויותר ברחבי העולם, מה שהוביל להערכה מחודשת של תפקידי כוח מסורתיים, החל בעסקים פרטיים ועד מוסדות ממשלתיים. השינוי המהותי החל בעת שילוב נשים בתפקידי מנהיגות וקבלת החלטות במגזרים שונים ומשמעותיים, כמו בתי משפט עליונים, ממשלות, קבינטים לניהול מלחמות ועוד. 


קידום נשים במקומות עבודה. נשים בתפקידי מנהיגות בארגון

מדוע יש משמעות רבה כל כך לגיוון מגדרי?


כאשר מדובר על תהליכי קבלת החלטות, שילוב נשים תורם לטיפוח והעמקת ההבנה בנושאים מורכבים. שילוב נשים בתהליכים כאלו נושא יחד איתו נקודות מבט ייחודיות, חוויות בעלות ערך ויכולת קבלת החלטות המשלבות רגש והגיון יחדיו. למעשה, מחקרים רבים מראים שצוותים מגוונים מגדרית, הכוללים הן נשים והן גברים נוטים להיות יצירתיים, סתגלניים ויעילים בפתרון בעיות והעלאת רעיונות. 


כדוגמא, שילוב נשים במערכת המשפט הוא הכרחי לקיום מערכת משפט שיווניות והוגנת. מחקר של אוניברסיטת הארוורד אף מראה כי שופטות נוטות לשקול ברצינות יותר סוגיות של זכויות נשים, מה שתורם למערכת משפטית המותאמת יותר לצרכים מגוונים של החברה. דבר זה לא רק תורם לצדק ההוגן של החברה, אלא גם משמש כסמל אמיתי של שוויון מגדרי בחברה המודרנית. לראייה, לשכת עורכי הדין האמריקאית דיווחה לא פעם כי הגיוון המגדרי במערכת המשפט הובילה בצורה ניכרת לשיפור תחושת הצדק בקרב האזרחים וכן להגברת האמון בהליך המשפטי. 

שילוב נשים בתפקידים פוליטיים והנהגתיים 

מבחינה היסטורית, זמנים של מלחמות וסכסוכים פוליטיים אחרים היו בעיקר תחומים שנשלטו על ידי גברים. עם הזמן למדנו ששילוב נשים בתפקידי קבלת החלטות בתקופות משבר יכול לסייע משמעותית בקידום גישה הוליסטית יותר והחלטות מדויקות יותר. דו"ח שפרסמה המועצה ליחסים בינלאומיים לפני מספר שנים הצביעו על כך שתהליכי משא ומתן הכללו נשים נטו להסכמים ארוכי טווח וברי קיימא הרבה יותר בהשוואה להסכמים שנחתמו על ידי גברים בלבד. 

ייצוג נשי בתפקידי מנהיגות פוליטית הוא אינדיקטור קריטי למחויבות של הממשלה למדיניות שוויון והכלה. ניתן לראות כי מדינות עם שיעור גבוה של שילוב נשים בתפקידי מפתח וקידום נשים במקומות העבודה, נוטות לקבל תוצאות חברתיות וכלכליות טובות יותר. 

גם בישראל, מדינה רווית סכסוכים ומלחמות, ניתן לחוש בהבדל כאשר מעורבות נשים בתהליכי קבלת ההחלטות. רוב הפעולות המטיבות עם אזרחים.יות, חיילים.יות או שבויים.יות הובלו או הוצעו על ידי נשים בתפקידי מפתח. 

מה היתרונות המרכזיים של שילוב מגדרי? 

  • יכולת פתרון בעיות – צוותים מגוונים הוכחו לא פעם כמיומנים יותר, הודות למגוון הדעות, הגישות ונקודות המבט שקיימים בתוך הצוות. 

  • יצירתיות – הכללת נשים בתהליכי קבלת החלטות מטפחת סביבה יצירתית ודינמית, שמובילה לפתרונות חדשים ואסטרטגיות מתוחכמות. 

  • אמפתיה ורגישות – מנהיגות משולבת נשים מקושרת לעיתים קרובות לניהול והחלטות רגישות יותר בעלות עומק חברתי. 


לסיכום, שילוב של נשים בתפקידי מפתח הכוללים קבלת החלטות במקרים שונים, בין אם מדובר בחברות וארגונים, בתי המשפט, קבינט מלחמה ואפילו בממשלה, אינו רק תרגיל להשגת שוויון מגדרי. זהו צעד בסיסי של ממש לקראת בניית עולם צודק, חדשני ומשגשג יותר. יש אינספור מחקרים שיכולים להראות בצורה עקבית ומבוססת כי צוותי מנהיגות מגוונים יכולים להביא ליתרונות אמיתיים בכל הקשור לשיפור התוצאות החברתיות והכלכליות של כל קהילה. ככל שהעולם נע קדימה, זהו הכרחי להמשיך את מטרת השוויון המגדרי תוך הכרה בכוח וביכולת של הנשים לעצב ולשפר את העתיד. כתבה: פנינה אסטנובסקי- עבודה שווה

לעוד מאמרים על שוק התעסוקה מוזמנים.ות להכנס לקישור
#קידום_נשים_בעבודה - קידום נשים בעבודה - למה נשים צריכות להיות בתפקידי מנהיגות?

88 צפיות

Comments


bottom of page